„Egyre szofisztikáltabb, egyre részletesebb, egyre pontosabb” – Keserű Júlia, adatvédelmi és technológiai szabályozás kutató, aktivista
„Tényleg ennyire fontos, hogy pontosan tudjuk, hogy aludtunk éjszaka? Azért nem biztos, hogy minden applikációt le kell tölteni.” – teszi fel a kérdést Keserű Júlia, adatvédelmi és technológiai szabályozás kutató, aktivista a Krízisek és pofonok podcast legfrissebb epizódjában. A Mozilla Alapítvány számára végzett nagyszabású kutatása alapján hozzáteszi: mindenkinek van védenivaló adata. „Még a legegyszerűbb, legártatlanabbnak tűnő adatpontokból is egészen durva predikciókat lehet csinálni a mesterséges intelligencia segítségével” – hívja fel a figyelmet az aktivista, hangsúlyozva, a zsarolhatóság nem csak akkor érdekes, ha politikus akarsz lenni.
„Nem csak rólunk szól, hanem hogy milyen rendszert építünk – milyen rendszer építéséhez adjuk az adatainkat, hanem arról is, milyen rendszerben fognak élni a gyermekeink” – emeli ki Keserű Júlia, akivel természetesen elsősorban azt próbáltuk megfejteni, milyen hatalmat adnak az adatok a propaganda kezébe, milyen veszélyeknek vagyunk kitéve a sokszor önként és dalolva biztosított adataink miatt. „A félelemre alapuló propaganda hogyan tud téged megtalálni, azt le tudja egyszerűsíteni, ha a hatalom ennyire könnyen lát bele az állampolgárok fejébe” – hangzik el a Krízisek és pofonok legfrissebb epizódjában.