„Orvosként ugyanúgy kell válaszolnom, függetlenül attól, hogy a kezelés öt forint is lehet, meg ötmilliárd is” – Dr. Szabó Léna gyermek-neurológus, Semmelweis Egyetem Gyerekklinika, Neurológia osztályvezető
„Ha egy gyógyíthatatlan, nagyon súlyos, az élethosszt jelentősen megrövidítő betegség diagnózisával kell élni, akkor akármilyen pici haszon is óriási haszonnak tűnik” – mutat rá Dr. Szabó Léna gyermek-neurológus, a Semmelweis Egyetem Gyerekklinika Neurológia osztályának vezetője a Krízisek és pofonok podcast legfrissebb epizódjában. Az osztályvezetővel az etikus sorolás kritériumairól, megfontolásairól beszélgettünk. Dr. Szabó Léna felhívja a figyelmet, az egészégügy szembe fog nézni azzal, hogy egyre több ritka betegségnek egyre több, extrém drága gyógykezelése lesz elérhető. „Ha mindig mindenkinek mindent finanszírozni szeretnénk, akkor a források elfogynak és el kell dönteni, hogy kinek és mi alapján adjuk oda azt a drága gyógyszert” – erről a rendkívül súlyos dilemmáról beszélgettünk az adásban. Mint a szakember elmondja, az etikus sorolás első lépése, hogy ki tudjuk mondani, hogy forrásszűkében vagyunk, azt is hozzátéve, sorolási, kiválasztási szempontokat általánosságban lehet meghozni, nem pedig az egyes eseteket külön vizsgálva.
„Az életminőség nem attól függ, hogy tudok-e járni, vagy sem, hanem hogy amiatt, mert nem tudok járni, mennyire vagyok korlátozva azokban a dolgokban, amit csinálni szeretnék” – magyarázza Dr. Szabó Léna gyermek-neurológus, a Semmelweis Egyetem Gyerekklinika Neurológia osztályának vezetője, hozzátéve, ami igazán nehéz, az a diagnózis közlése és a diagnózis elfogadása. Amikor az ember már tud valamilyen terápiát mondani, az már fényévekkel jobb helyzet, akkor már valamilyen reménysugarat tud adni. Persze attól, hogy kezelés nagyon drága, még nem biztos, hogy meggyógyítja a betegséget. A drága diagnosztikai eszközöket finanszírozó biztosító szerint nincs terápiás következménye annak, hogy ezt a betegséget így vagy úgy hívjuk. „Az emberi élet értékes és nem attól értékes, hogy hosszú-e vagy rövid” – szögezi le Dr. Szabó Léna gyermekneurológus.