„Az emberi pszichének nincsen páncélja, nincsen álcahálója, nagyon egyszerűen és gyorsan manipulálható” – Mező Ferenc, pszichológus

„A lélektani hadviselés egy nem kinetikus, nem halálos fegyvernem a modernkori hadviselésben, aminek erősokszorozó hatása van” – mutat rá Mező Ferenc pszichológus a Krízisek és pofonok podcast legfrissebb epizódjában, akivel a hadászatban alkalmazott pszichikai befolyásoló eszközökről beszélgettünk. PSYOPS-ról, vagyis lélektani hadviselésről akkor lehet szó, ha tudatosan tervezett lélektani katonai beavatkozás van. „Nagyon sokszínű a lélektani hadviselés példatára, eszköztára. A szovjetek például hangszórókból játszottak le harckocsizúgást, hogy megfélemlítsék a német katonákat” – meséli el a szakember.

Az egész hadviselésben a legsérülékenyebb tényező az emberi psziché. Az emberi pszichének nincsen páncélja, nincsen álcahálója, nagyon egyszerűen és gyorsan manipulálható – mutat rá Mező Ferenc, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a lélektani hadviselés egyidős az emberiséggel. Amikor az ember erőt mutatott, ahol nincsen erő, vagy sebesülést mutatott, ahol nem volt sebesülés, ez a lélektani hadviselés előszobája.